Skautský kroj

Tato stránka přináší základní informaci o skautském kroji. Je určena především těm, kteří "skládají" kroj dohromady poprvé. Z řady krojových doplňků (nášivek, odznaků apod.) zde najdete pouze ty nejzákladnější, bez kterých by skautský kroj ani krojem nebyl.

Krojová košile

Základem skautského kroje je krojová košile nebo halenka. Krojová halenka vznikla v roce 2010 jako plnohodnotná varianta skautské košile pro dívky.

Krojová halenka i košile v dospělých velikostech jsou dostupné také ve variantě s krátkým rukávem. Dětské košile se s krátkým rukávem nevyrábějí.

Šátek, turbánek, šňůrka

Základním doplňkem krojové košile/halenky jsou šátek a šňůrka. Oba doplňky existují v několika barevných variantách, které odpovídají věkové kategorii a funkci jejich nositele.

Pro sepnutí šátku kolem krku používáme turbánek. Vedle základního pleteného turbánku existují různé ozdobné či příležitostné se znaky českého nebo mezinárodního hnutí.

Šňůrka patří na levou stranu skautského kroje. Je provlečená tunýlkem na levém rameni a spuštěna do levé kapsy.

Základní nášivky a odznaky

Na skautský kroj dále patří řada odznaků a nášivek. Ty označují domovské středisko, oddíl a družinu, funkci nositele, získané odborné zkoušky, stupně zdatnosti či kvalifikační stupně - postupně tedy na kroji přibývají. Pro začátek však na kroj patří 5 základních nášivek a odznaků.

Mezinárodní znak skautského hnutí
Na pravý rukáv patří nášivka se znakem mezinárodního skautského hnutí. Chlapci, dívky a členové kmene dospělých mají nášivky různé. Nášivka patří doprostřed rukávu 1cm od ramenního švu.

Domovenky a číslo oddílu
Následující nášivky označují domovský oddíl nositele kroje. Fungují podobně jako poštovní adresa, na kroj tak patří označení státu, města, ve kterém působí můj oddíl a také číslo oddílu. Mezinárodní domovenka se nosí těsně nad patkou pravé kapsy uprostřed.

Domovenka patří na levý rukáv kroje těsně k ramennímu švu. Domovenku pro Prahu a Brno vedeme jako samostatnou položku, ostatní lze objednat pomocí položky "Domovenka pěší různé druhy".

Pod označení města na levý rukáv patří ještě číslo oddílu. U roverů a členů kmene dospělých číslo oddílu nahrazují zkratky RS a OS. V eshopu naleznete položky čísel 1-20, vyšší čísla se objednávají individuálně.

Slibový odznak
Nejdůležitějším odznakem na kroji je odznak slibový. Nosí jej ti, kteří již příslušný slib složili. Skautky podkládají slibový odznak modrým trojlístkem. Slibový odznak nosíme 1-2cm nad patkou levé kapsy uprostřed, na středové ose.